
MITEM 2025 - AZ ARARÁT-HEGY LEGENDÁJA - az Isztambuli Városi Színház előadása
Az Isztambuli Városi Színház látványos, izgalmas előadása a 12. MITEM keretében.
Læs mere
Az Isztambuli Városi Színház látványos, izgalmas előadása a 12. MITEM keretében.
Læs mere
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Tirsdag, 06. Maj 2025 19:00
12. MITEM
Az Isztambuli Városi Színház (Törökország) előadása török nyelven, magyar és angol felirattal.
Az előadás időtartama: kb. 2 óra 45 perc, 1 szünettel.
Az előadás után közönségtalálkozó a színészekkel és az alkotókkal!
A pásztorok minden évben összegyűlnek az Ararát-hegy melletti Küp-tó partján, hogy fuvoláikon eljátsszák az Ararát-hegy haragját. A vén szúfi, miután egy szürke ló jelenik meg Ahmet ajtaja előtt, úgy ítél, hogy a lovat, amely utasításra sem hajlandó elmenni, Isten ajándékának kell tekinteni. Mahmut Han vezér viszont nem hajlandó tiszteletben tartani a hagyományt. Visszaköveteli a lovát, bebörtönzi a vén szúfit, és porig égeti a falut, melynek lakói ellenszegültek akaratának. Közvetítőként Musa Beyt küldi a haragja elől elmenekülő falusiakhoz. Később azonban őt és Ahmetet is börtönbe veti, anélkül, hogy tudna a lánya, Gülbahar és Ahmet között kibontakozó szerelemről.
Hogy megmentse szerelmét, Gülbahar Hüso kovácstól és a sejktől, a szellemi vezetőtől kér segítséget. A ló újra Mahmut Hané lesz, ám ő azt állítja, az állat, amelyet visszaszolgáltattak neki, nem az ő lova. Gülbahar eközben arra kéri Memót, a börtönőrt, hogy hadd láthassa a halálra ítélt Ahmetet és segíthessen neki kiszabadulni a börtönből. Cserébe bármit megígérne, Memó viszont csak egy hajtincset kér tőle és azt, hogy sose feledje el őt és ezt az éjszakát. Mahmut Kan azonban mindenről tudomást szerez, és saját lányát is börtönbe veti.
Ahmet útra kel, hogy a hegyen élők segítségével kiszabadítsa szerelmét. A térség szóbeli hagyományának őrzői, a népi költők Mahmut Han elé járulnak, hogy meggyőzzék, adjon kegyelmet, de ő hajthatatlan marad. Bár a börtönben együtt töltik az éjszakát, Ahmet, miután kiszabadította szerelmét, kardot helyez kettejük közé, jelezve, hogy férfi és nő nem érinthetik egymást, ha egy ágyban fekszenek is. Gülbahar csak sokkal később érti meg a gesztus valódi okát.
Mahmut Han végül kijelenti, csak akkor adja feleségül lányát Ahmethez, ha az tüzet gyújt az Ararát tetején. Ahmet elfogadja a látszólag lehetetlen küldetést, a nép pedig csendes ellenállásba kezd, megrémítve ezzel Mahmut Hant. Amikor Ahmet és Gülbahar az esküvő után újra együtt lehet, a férfi felteszi a kérdést, mely már régóta foglalkoztatta: mit kért Memo Gülbahartól cserébe azért, hogy a halál kockázatát is vállalva segítsen megszöktetni szerelmét a börtönből?
Játsszák:
Arda Alpkıray, Ayşe Günyüz Demirci, Besim Demirkiran, Can Tarakçı, Cihan Kurtaran, Emrah Can Yaylı, Emre Yılmaz, Ertan Kılıç, Hakan Örge, Murat Üzen, Özge Midilli, Serkan Bacak, Uğur Dilbaz, Yeliz Şatıroğlu, Zeynep Ceren Gedikali
Rendező: Yiğit Sertdemir
Díszlettervező: Barış Dinçel
Jelmez-, maszk- és bábterv: Candan Seda Balaban
Koreográfus: Senem Oğuz, Özge Midilli
Zeneszerző: Oğuzhan Balcı
Zenei vezető: Burçak Çöllü
Dramaturg: Sinem Özlek
Fényterv: Osman Aktan
Hangterv: Gökhan Suna
A rendező munkatársai: Arda Alpkıray, Irmak Örnek, İrem Arslan, Oya Palay, Yunus, Erman Çağlar
Mit keres az 1930-as évek Moszkvájában az ördög? Miért veszti el a fejét (szó szerint) az ateista irodalmi folyóirat-szerkesztő? Hogyan kerül „Hontalan” elmegyógyintézeti cellájába a Mester? Mit gondol Poncius Pilátus és Ha-Nocri (Jézus)? Milyen alkut köt Margarita az ördöggel? A sztálini elnyomás elől a regényébe menekülő Bulgakov csodálatos víziója színpadi varázslatként születik újra a Nemzetiben.
Az iróniájáról és vígjátékairól híres Oscar Wilde 1893-ban bemutatott műve az újszövetségi időkbe vezeti a nézőt, Salome Heródes mostohalányaként túlfűtött táncáért cserébe magának követelte Keresztelő János fejét. A bibliai történetet a Nemzetiben a költői színház kiemelkedő bolgár rendezője viszi színre.
József Attila műveit úgy olvasom, mint a szent könyveket, és néha, mintha a saját gondolataimat látnám leírva. Az előadással az volt a célom, hogy bevonjam és továbbgondolkodásra késztessem a nézőt – mondja Hobo, aki a bemutató óta bejárta az egész országot és a határon túli magyarlakta vidékeket is, és több, mint négyszázötven alkalommal tolmácsolta a költő gondolatait.
A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes közös produkciója
A nyughatatlan hódító, a szabad életű sevillai nemes története számtalan szerzőt inspirált már. Mozart operát szerzett róla, Kierkegaard filozófiai munkát…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.